Cik-Cak Monogram

Just another WordPress weblog

Archive for the ‘Kuhinja’ Category

Dec
17

Banja ljutenica

Da li ste culi za vazdusnu banju-Banja ljutenica? E, takva je upravo u nasem stanu, jer nam je kuhinja bez vrata, a muz mi dopunjuje svoju zalihu pecenih ljutih paprika, nasao je dobar izvor dok ih jos ima. Smislio je i metod, a ova tura je bas mocna, sve mi golica nos i oci mada sam u dnevnoj sobi. Pokusala sam da zvocam i da trazim luftiranje, ne da, kaze da je Banja ljutenica lekovita, posebno u ovoj sezoni. Sam proizvod je preljut-otrovan za mene, ponekad kapnem u jelo kap-dve ulja u kome su paprike. Smesni Atos je po svom psecem obicaju motrio sta se sprema, a ne zna da bi tesko nastradao da proba. I jos jedno-ap-ci-ha, banjski vazduh stigao je do sinusa. Vreo izvor lep k’o upisan.

Feb
10

Razlicitost putovanja

Volim da putujem, da otkrivam lokalnu hranu, pored umetnickih i prirodnih lepota.Neka se putovanja najave, pa ne ostvare, pojave se druga u izgledu, a  neka s cekaju godinama i stoje na listi “onih sto moramo…”. U medjuvremenu: sta?

Shvatilam sam da putovanje moze biti i mali kulturolosko gastronimski izlet, ne samo iz fotelje uz tv, vec i kao odlazak u kupovinu. Juce smo bili na putovanju u “Svedsku u malom”, IKEA u Beogradu, toliko smo se zamajali u razgledanju da smo ostali na rucku, odlicnom, mada ne znam da li Svedi jedu curetinu ili rebarca, tipicnije smo preskocili. Ostaje za sledeci put, kao i svedska samoposluga da pokupimo losos i jos poneki sos i dzem od bobica. 

Danas madjarska tura s medjustanicom na Kalenic’ pijaci na grckoj tezgi, a pre toga jos 1l soka od zove, da ga uporedimo s svedskim, zatim tezga s tursijom-tek za probu ljute pecene. Bilo je na pijaci jos primamljvih “suvenira”, al’ je jedan ceger vec bio pun. Na 5min od pijace specijalizovana samoposluga s originalnim madjarskim proizvodima. Drugi ceger napunjen, mogla su i tri… Zadovoljna sam ovim putovanjem. Ipak ostade mi ceznja za lalama, nemam cak ni sliku.

Nov
07

Kuvanje je naj antinostalgik

 

 

 

 

 

 

 

Gde god da se nadjete van svog prvog (pravog) doma na neko duže vreme sve što vam  nedostaje postaje drugačije-lakše, prihvatljivije, a posebno i ukusnije kad počnete da kuvate i to što skuvate delite sa novim prijateljima…..

Nije važno da li su jela lokalna ili pokazuju odakle ste, kuvanje je globalizam u svom najboljem vidu. S  druge strane eto prilike da na neagresivan i intelektualan način sačuvate svoj nacionalni identitet (i sećanja na detinjstvo i šta sve može da se nauči od bake), pa da ga uz zadovoljstvo i uživanje svih za stolom predstavite u “društvenoj mreži”.

May
19

Jagodice

Obožavam jagode, još od detinjstva su u meni izazivale radost i neumerenost, nažalost i koprivnjaču. Ipak, nikad nisam prestala da ih volim, niti odustala da ih jedem. Sada je situacija bolja, redje dobijam alergiju, a njihova sezona je duža.

Mnogi se slažu da su ukusne, lepo i veselo izgledaju, savršeno idu uz sladoled i šlag, kraljice su voćnih torti, a miluju nepce u džemovima, dodatno je što se sve češće pominje da su i lekovite.

 

Ti mirisni i sočni plodovi  su izuzetno hranjivi, bogati pektinima, taninima, organskim kiselinama, flavonidima, vitaminima E, B-kompleksa i posebno vitamina C. Da li je moguće da jedna porcija od 8 krupnijih jagoda sadrži 140% dnevne potrebe za vitaminom C? Od šećera preovlađuju glukoza i levuloza, dok je saharoza vrlo malo zastupljena, pa ih mogu jesti i dijabetičari. Imaju dosta mineralnih materija: kalijuma, kalcijuma, gvožđa i fosfora. Dobar su izvor vlakana – jednim obrokom osiguravaju 16% preporučenih dnevnih potreba.
Svi ovi sastojci čine plod jagode izvororm zaštitnih materija, zajedno sa kupinom i borovnicom deluje kao antioksidansi, tako da pomaže u borbi protiv slobodnih radikala odgovornih za  razvoj karcinoma, pa na neki način štiti i od štetnog sunčevog zračenja.

U narodnoj medicini je jagoda  od davnina korišćena za snižavanje krvnog pritiska, smanjenje holesterola u krvi, za reumatske i bubrežne bolesti itd.

 

Prateći vladajući trend neprekidne borbe za lepotu i mladost, preporučuje se hrana bogata vitaminom C, kao što su jagode, koje mogu imati efekta u ublažavanju bora i suvoće kože koju donose godine. Setila sam se kako je moja mama godinama imala blistav ten, a koristila je samo sveže maske, obavezno od jagode (izgnječen plod stavljala je na lice oko 10 minuta).

Sezona je u toku-iskoristimo je!

Tužno je jedino što mi se čini da su iz godine u godinu jagode sve skuplje, vajda je i to u trendu.

 

May
05

Umirujuće i zdravo

Nove preporuke za zdrav život i hranu koju bi trebalo jesti pojavljuju se svaki dan. Da li su stvarno nove i kako biti dovoljno selektivan u njihovom prihvatanju? Najčešće smo skloni da MOŽDA usvojimo ono što nam u tom trenutku odgovara, teško menjamo loše navike, retko razmišljamo na duži rok, lečimo se kad moramo, ne obraćamo pažnju na preventivne predloge.

U moru istraživanja, teorija, novih otkrića i magle koju nam prodaje industrija za „bolji i duži život“, nije lako izabrati „paket po svojoj meri“.

Ipak, mislim da postoje neke nedvosmislene i logične smernice s kojima nema dileme.

Jedna od njih je : JEDITE SVEŽU SEZONSKU HRANU!

Najbolja je hrana koja je prirodno sazrela u toku nekog godišnjeg doba. Pored kvaliteta i autentičnog ukusa, ona je obično i najjeftinija.

Globalna trgovina i povezanost omogućila nam je da zaboravimo na razlike u sezoni, šarenilo ponude u samoposlugama mami. Naravno, onih tmurnih hladnih zimskih dana oči i čula nam privlači vesela boja paradajiza i skupo ga plaćamo da bismo imali iluziju topline i blagostanja, mada je on izrastao u potpuno „nerajskoj“ sredini i najčešće nema ništa od dobrog ukusa za kojim čeznemo. Zelena salata je cele godine, možda, ponajviše slična onoj pravoj prolećnoj i letnjoj.

Šta se može, sa našom klimom zimi nema mnogo mogućnosti za raznovrsnost i raznobojnost u ishrani, sladak i kiseo kupus je odlična hrana, ali dosadi, kao i krompir, cvekla, pasulj, turšija.

I kad stigne proleće, neke sveže vrste voća i povrća imaju veoma kratak period kad se mogu naći na zelenim pijacama, tek nedelju-dve, pa su posle opet dostupne samo iz  rashladnih komora i zamrzivača ili nikako. Kažu da to nije tako loše, naprotiv, samo je bitno da su prirodno gajeni i sazreli, a najvažnije da nisu nekontrolisano hemijski tretirani pesticidima i ostalim sličnim sredstvima.

Još malo o zelenoj salati i njenim brojnim varijacijama (drugih boja i nijansi u ukusu), koje spadaju u lisnato zeleno povrće, male kaloriske vrednosti, 100 gr ima samo 15 Kcal, pretežno je čini voda, ali ima korisne vitamine, materije kao što je kalijum koji blagotvorno utiče na metabolizam. Zelena salata se smatra „sredstvom za umirenje“ jer sadrži neškodljiv laktuin, materiju koja deluje analgetički, sedativno i izaziva san, a dodatno deluje diuretično, sadrži male količine zasićenih masti, holesterola i soli.

Idealna je dijetalna namirnica! Priprema je jednostavna i brza, može se odlično kombinovati s drugim salatama. Najviše vremena je potrebno da se temeljno opere, što je veoma važno.

U proleće obavezno neka vam na tanjiru bude sveže lisnato povrće, pored zelene salate, ne propustite spanać, peršun, sremuš, mladi luk…

 

 

May
04

Ukusna piletina

Piletina s limunom i ruzmarinom u sosu od belog vina

Sastojci: za 4 osobe

  • 800 g pilećih bataka
  • 1 kašičica izrendane kore limuna
  • 2 kašičice limunovog soka
  • ½ kašičice naribanog djumbira
  • 3 čena belog luka
  • 1 kašika seckanog ruzmarina
  • 1 kašičica estragon senfa
  • 5 kašika maslinovog ulja
  • 175 ml vode
  • 2 kašičice gustina ili brašna
  • 2 kašičice nekog slanog začina od povrća
  • biber

Vreme pripreme: 40 min

Batake operite pa im ogulite kožicu i stavite ih u posudu.

Pomešati izrendanu koru i sok limuna, đumbir, izgnječen beli luk, ruzmarin i senf, pa sve izmiješajte s piletinom. Piletinu u ovoj marinadi ostavite da odstoji u frižideru najmanje pola sata.

U tiganj stavite maslinovo ulje, zagrejte ga, dodajte mariniranu piletinu i pecite je na veoma laganoj vatri dok ne porumeni.

U posudu u kojoj ste marinirali piletinu sipajte vodu u kojoj ste prethodno dobro razmutili gustin ili brašno, dolijte vino i slani začin od povrća, pobiberite, promešajte i prelijte preko ispečene piletine.

Pustite da sos provri na jačoj vatri pa je onda smanjite na minimum, poklopite i ostavite sve da se lagano dinsta oko 20 minuta. Piletina će se nakon toga odvajati od kostiju, a sos zgusnuti.

Piletinu poslužite uz sezonsku salatu, recimo zelenu.

I ne zaboravite na voće.

May
04

Ponovljamo dok ne naučimo

Često postoji dilema da li je hrana koja utiče na hormon sreće istovremeno i najzdravija. Svi uvek prvo pomislimo na čokoladu.

Nutricionista i dijetetičar R.A.Hill “otkriva” kako da  dostignemo sreću i bez čokolade.

Njeni predlozi su:

1. Ugljenihidrati sa niskim glikemijskim indeksom koji se sporo razgradjuju

Ugljenihidrati su neophodni za oslobadjanje serotinina, hormona sreće, koji u našem mozgu izaziva osećaj sreće, smirenosti i relaksiranosti.

Istraživanja su pokazala da taj efekat postižemo ako jedemo hleb od celog zrna žitarica, pahuljice, neoljušten pirinač, a ova hrana sprečava i promene u rapoloženju i pomaže da se duže održi isti nivo energije u toku dana.

2. Ćuretina i piletina

Ćuretina i piletina, kao i riba, razne vrste pasulja, jezgrasto voće i semenje imaju visoku koncentraciju proteina i amino kiselinu triptofan, takodje aktivnu u stimulaciji serotonina.

3. Masna riba

Nizak nivo omega 3 masnih kiselina može izazvati loše raspolženje i podložnost depresiji. Pomoći će tunjevina (ali ne iz konzerve), losos, pastrmka, skuša, sardine.

Sličan efekat ima avocado, jezgrasto voće, semenje i njihova ulja kao što je laneno i konopljino, pošto su i oni bogati omega 3 masnim kiselinama.

4. VODA

Dehidratacija može biti jedan od glavnih uzroka umora, a sa umorom postajemo nervozniji i lošeg raspoloženja. Preporuka je da se u toku dana popije 2 l vode. Ukoliko niste oduševljeni čistom vodom, dodajte joj svežeg soka, ili neku aromu sa listovima sveže nane ili limunom.

5. Voće i povrće

Nekad i mali nedostak odredjenih vitamin i mineral može imati značajan uticaj na to kako se osećate. Istraživanja potvrdjuju da je čak kod 78% ispitanika unošenje raznovrsnog voća i povrća u ishranu dovelo do vidnog poboljšanja raspoloženja.

6. Neoljuštene žitarice

Postoje rezultati istaživanja koji govore da je ishrana bogata vlaknastim materijama, naročito iz neoljuštenih žitarica, efikasna za emotivnu stabilnost, pozitivno raspoloženje, protiv depresije i za bolji san.

Sve smo ovo već pročitali i čuli, ali koliko se držimo preporuka? Mnogi češće popravljaju raspoloženje slatkišima i gaziranim slatkim sokovima i cola-ma… A kasnije im se kvari raspoloženje pri pogledu u ogledalo i kada stanu na vagu.

Zato ponavljamo i …ponavljamo da zdrava i korisna hrana može biti ukusna.

Polazim u potragu za takvim receptima.

May
02

Carpaccio di Arance e Olive Verde

U potrazi sam za zdravim i ukusnim receptima, receptima koji ne traže prviše veštine, čija je priprema brza, a rezultat nešto posebno, neka nova kombinacija ukusa, osvežavajuća i privlačna.

Tražim previse-izgleda da ne! Evo šta sam otkila na blogu:

http://pinchmysalt.com/2007/01/30/carpaccio-di-arance-e-olive-verde/#more-202

Opis putovanja i ovaj recept sa Sicilije pokazuju koliko jednostavne stvari posmatrane otvorenog uma daju lepote životu i nezaboravna sećanja. Sicilija je tako primamljiva destinacija, sada još vise.

Evo “prepisanog” recepta za sicilijansku salatu od crvenih pomorandži sa zelenim maslinama (Blood Orange Carpaccio with Green Olives)-odličan kolorit sa neverovatnim dodatkom- svežim belim lukom, uz peršun, maslinovo ulje i malo soli.

Priprema:

Oljuštiti pomorandže i razdvojiti kriške, očistiti membrane oštrim nožem, ukoliko je potrebno iseći na tanje komade. Aranžirati ih na tanjiru, poprskati maslinovim uljem i posuti sa malo soli, a zatim dodati peršun i zelene masline.

To je to-poslužiti odmah!

 

 

 

 

May
02

ORANŽ spas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praznični obroci nikad nisu bezazleni, naročito s mentalitetom i navikama koje mi u Srbiji imamo.  Iskreno, uvek je teško kontrolisati se kada je hrana ukusna i dobra, naročito kod kuće sa specijalitetima iz naše kuhinje. Toliko puta sam sebi obećala da ću samo jednom napuniti tanjir, bez „samo još malo“ dodataka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A posle se pitam kako dalje preživiveti uz svu tu hranu preseljenu u moj želudac i kako da najbrže „izbrišem“njene tragove. Preporuka ima mnogo, drastičnih rešenja i onih lakše prihvatljivih: od celodnevnog posta na vodi ili/i čaju, voćnog dana, „proteinskog četvrtka“, ili nekih umerenijih post-dana sa puno salate i mlečnih proizvoda…..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danas sam naišla na preporuku kako je efikasno moguće ublažiti efekte preteškog obroka-SOKOM OD POMORANŽE, nikako sa gaziranim pićem kako mnogi misle. Istraživači su zaključili da je gazirano slatko piće imalo najgori efekat posle preobilnog, masnog obroka koji izaziva zapaljenske procese u organizmu. Obična voda je bila bolja, bar zato što nema dodatnih kalorija, a najbolje se pokazao  SVEŽ sok od pomoranže.


Odakle potiče ovo blagotvorno dejstvo soka od pomoranže protiv upalnih i negativnih oksidacionih procesa (a koji su na duži rok uzročnik ozbiljnih bolesti) izazvanih  masnoćama iz „jakog“obroka. Pomorandža sadrži FLAVONOIDE (naringenin&hesperidin) koji su antioksidanti.

Takodje, istraživanja su pokazala da sveži sok od pomoranže ima najviše efekta i C vitamina ako se pije sa „pulpom“, onim vlaknastim čvrstim delom, ali da taj sok ne treba jednostavno zameniti oljuštenom pomoranžom.

Jedini razlog koji mi se čini logičan zašto odabrati sok sa pulpom, a ne pojesti celu pomorandžu, je da bi se unela dovoljna količina pomenutih korisnih sastojaka-za čašu soka treba vam bar tri pomorandže, što verovatno nećete pojesti odjednom posle sve one predhodne hrane….

Živeo svež sok od pomoranžde!

 

Apr
29

Povod za recept za kolač

Kirstie Allsopp’s celebration cake ili predlog za slavljenički kolač povodom kraljevskog venčanja.

 

Nije komplikovano i skupo, a daje mogućnost da se maštovito ukrasi i naprave neke varijacije sa čokoladom. Mogao bi biti kolač uz neki nedeljni ručak ili za druženje sa prijateljicama uz kafu, čak i ako pazite na težinu.

 

Evo recepta:

Količina-12 parčića

Ukupno vreme pripreme: 45 min

Sastojci:

-200 gr običnog belog brašna+ prašak za pecivo

-400gr mleka u prahu,

-2 jajeta,

-150 gr margarina ili butera+100gr margarina ili butera omekašnog za krem,

-10 ml vanila ekstrakta x 2,

-90 gr jagoda iz konzerve ili džem od jagoda,

-200 gr prah šećera,

-200 gr mešavine bobičastog voća za dekorisanje.

Priprema:

-predgrejati rernu na 180C,a ukoliko je rerna sa ventilatorom na 160C, ili gasnu na 4,

-pomešati brašno, mleko u prahu, jaja, ekstrat vanile, margarin i prašak za pecivo i mutiti ručnim mikserom 2-3 minuta dok testo ne postane jednolično i vazdušasto,

-ubaciti u podmazanu modlu I peći oko 25-35 minuta dok testo ne postane zlatno braon boje i elastično na dodir-ostaviti da se lagano ohladi,

-polovinu kolača staviti na tanjir za serviranje i premazati džemom, pa ga poklopiti sa drugim delom,

-ulupati šećer, puter i vanila ekstrakt sa nekoliko kapi vode dok se ne dobije  vazdušasta masa-krem, koji premazati preko gornje površine kolača,

-poredjati razno bobičasto voće preko kolača, može se prigodno aranžirati u vidu zastave ili sl.

Predlog: Čokoladna verzija ovog kolača se dobija ako se  brašno zameni sa istom količinom  kako praha za mešenje, takodje, zameniti 25 grama šećera u kremu sa 25 grama kako praha. Ukrasiti sa rendanom belom i crnom čokoladom, ili nekim specijalnim dekorativnim keksom ili drugim slatki ukrasima umesto voća.